דבר ראש המחלקה

דבר ראש המחלקה

פרופ' אביעד פרידמן

משחר ההיסטוריה האדם הסתקרן ושאף להבין את העולם סביבו. פיזיקה היא הענף המדעי החוקר את חוקי היסוד של הטבע במערכות הניתנות לתצפית ומאפשר הבנה עמוקה של העקרונות והתהליכים המסובבים את העולם.

 

מי אנחנו?

המחלקה לפיזיקה בבר אילן נוסדה בשנת 1955 ובין חברי הסגל שלה נמנו ונמנים חוקרים רבים בתחומים השונים של הפיזיקה, כולל שני חתני פרס ישראל: פרופ' משה ימר (מתלמידיו של אלברט איינשטיין) שזכה בפרס ישראל להיסטוריה של המדע בשנת 1984 ופרופ' שלמה הבלין שזכה בפרס ישראל בתחום חקר הפיזיקה והכימיה בשנת 2018. במחלקה יש למעלה מ 30 חברי סגל ולמעלה מ 400 סטודנטים לתארים בוגר, מוסמך ודוקטורט.

 

מחקר במחלקה

במחלקה חברים חוקרים מוכרים ומובילים בתחומם, צעירים וותיקים, העוסקים בתחומי פיזיקה שונים הכוללים: מצב מוצק, אסטרופיזיקה, אופטיקה, ביופיזיקה ופיזיקה סטטיסטית. בפרט המחלקה מתמחה ומובילה בדיסציפלינות הנמצאות בחזית המדע כגון:  ננוטכנולוגיה, אופטיקה קוונטית, מוליכות-על, ספינטרוניקה,  מערכות ביולוגיות, פיזיקה אטומית, אסטרופיזיקה, ומערכות מולקולריות. רבים מחברי המחלקה שותפים במרכז הננוטכנולוגיה של האוניברסיטה ומשתמשים בציוד חדיש ועדכני למגוון מחקרים בננו-פיזיקה.

 

לימודי תואר בפיזיקה

המחלקה מציעה לסטודנטים לתואר ראשון מגוון רחב של מסלולים ואופציות לשילובים עם מדעי המחשב, מתמטיקה, מדעי החיים, מדעי המוח, כימיה, ועוד. כמו כן, לסטודנטים לתארים מתקדמים מציעה המחלקה מסלול ננו-טכנולוגיה המעניק לסטודנט הכשרה כללית בתחומים המובילים בתחום זה כולל הכרות עם אמצעי פבריקציה מתקדמים. השנה נפתחה גם תוכנית חדשה בשם "פיזיקה חישובית קוונטית" שנועדה לפתוח לסטודנטים צוהר לתחום הנמצא בחזית הטכנולוגיה העכשווית.  

מגוון הקורסים המוצע בכלל התארים מיועד לתת כלים נאותים הן לסטודנט החפץ בקריירה אקדמית והן לסטודנט הרואה את עתידו בתעשיית ההייטק. לפיכך, לצד קורסים תאורטיים מתקדמים, מוצעים גם קורסים המעניקים לסטודנט הכרות טובה עם הכלים הנפוצים ביותר בתחום המחקר והפיתוח בהייטק.

לסטודנטים לתארים מתקדמים במסלול עם תזה העומדים בקריטריונים, מעניקה המחלקה פטור משכר לימוד ומלגה שנתית. 

 

המחלקה וסטודנטים

המחלקה מצטיינת ביחסה החם לסטודנטים - היא דוגלת בגישה אוהדת ותומכת וכל סטודנט זוכה בה ליחס אישי ולאוזן קשבת. המחלקה עושה ותעשה כל מאמץ על מנת להקל על הסטודנט כל עוד אין זה עומד בסתירה עם חתירתה המתמדת למצוינות במחקר והוראה.

 

אתם מוזמנים להירשם עוד היום ללימודי תואר ראשון או להצטרף לאחת מקבוצות המחקר המובילות בתחומן במסגרת תארים גבוהים. אם גם אתם מסתקרנים ומתרגשים מהבנת התהליכים המסובבים את עולמינו, מהיקום העצום ועד האטומים והאלקטרונים, אבני הבניין הזעירים,  מקומכם אתנו במחלקה לפיזיקה באוניברסיטת בר-אילן.


בהצלחה,

פרופ' אביעד פרידמן

ראש המחלקה