אופטיקה

האור הוא תופעה מרכזית בחיי האדם, ואין פלא שאופטיקה - מדע האור - היא אחד התחומים העתיקים במדע, שנחקר עוד מאז ארכימדס ותלמי וכנראה אף קודם. לכאורה התחום מבוסס היטב, נשען על תאוריה מוצקה כבר מעל 150 שנה (משוואות מקסוול), ומעט מאד ניתן לחדש בו. עם זאת, ואולי מתוך זאת, התחום גועש מאז ועד היום הן במדע בסיסי והן בטכנולוגיה מעשית. המחלוקות הגדולות במדע סבבו סביב האור (הויגנס – ניוטון, אינשטיין - בוהר), ופריצות הדרך הטכנולוגיות המשמעותיות של העשורים האחרונים עסקו באור (מהלייזר ועד הבלו-ריי).

על אף התקדמות מדהימה, הן מדעית והן טכנולוגית, בחקר האור, מפתיעה בכל פעם מחדש הידיעה כמה מעט אנחנו יודעים. אפילו השאלה היסודית ביותר – מה טבעו של האור ? חלקיק או גל ? זכתה לתשובות שהתהפכו הלוך ושוב במהלך ההיסטוריה, ועומדת עד היום בלב המחקר באופטיקה הקוונטית. חקר האינטראקציה בין אור וחומר מהווה כר לפיתוח בלתי פוסק של כלים חדשים למדידה של תכונות האור והחומר ולשליטה מדוייקת בהם - קירור אטומים בעזרת אור עד לאפס המוחלט (כמעט) הוא דוגמא אחת מני רבות. מקורות אור חדשים הפולטים פולסים קצרצרים בתחום הפמטו-שניה ((10-15 ואף למטה מזה מאפשרים מחקר של האינטראקציה הלא לינארית בין אור וחומר והובילו למשל לפיתוח שעונים אטומיים מדוייקים במיוחד. המחקר הניסיוני, מביולוגיה, כימיה ועד אלקטרוניקה של מוליכים למחצה, נשען על כלים אופטיים ולכן פיתוח של כלים חדשים להדמיה ובחינה עומד בלב המחקר מביו-פיזיקה ועד הנדסה.

במחלקה לפיזיקה באוניברסיטת בר אילן מתרכז במהלך השנים האחרונות אוסף דינמי ותוסס של קבוצות ניסיוניות ותאורטיות בחזית המחקר באופטיקה. הקבוצות עוסקות באופטיקה לא לינארית, פיזיקה אטומית ולייזרים (מיכאל רוזנבלו), אופטיקה קוונטית ומסרקי תדר אופטיים (אבי פאר), קירור אטומים ועיבוי בוזה-אינשטיין (לב חייקוביץ), ביופיזיקה ומיקרוסקופיה מתקדמת (יובל גרעיני), שימושים של ספקטרוסקופיה בביופיזיקה ואור ככלי לטיפול רפואי (בנימין ארנברג), דינמיקה של קולואידים ומלקחיים אופטיות (אלי סלוצקין), מיקרוסקופיה וספקטרוסקופיה של תאים נורמליים וסרטניים (מרדכי דויטש), אינטראקציה של אור עם קורן קוונטי בודד וספקטרוסקופיה של מולקולות בודדות (אלי ברקאי), התקדמות גלים בתווך לא מסודר ולוקאליזציה (ולנטין פרויליכר), מעברי פאזה - כאוס וסינכרוניזציה במערכות לייזרים מצומדים (עידו קנטר).

אנחנו מזמינים אתכם להתרשם, להתלהב ולהצטרף לחוויה.