קבוצת המחקר של פרופ' עדו קנטר מפריכים הנחה ששלטה בדרך הבנת המוח במשך 100 שנה

קבוצת המחקר של פרופ' עדו קנטר מפריכים הנחה הנחה ששלטה בדרך הבנת המוח במשך 100 שנה, מחקר שהתפרסם ב-Scientific Reports 

קבוצת מחקר בראשותו של פרופ' עדו קנטר ממרכז גונדה לחקר המוח ומהמחלקה לפיסיקה  באוניברסיטת בר- אילן  מצאה כי ההנחה הבסיסית בת מאה שנה שעליה הסתמכנו עד כה  לתיאור  וניתוח  פעולת המוח, מוטעית. במאמר המתפרסם היום  ב-Scientific Reports  אומרים החוקרים  כי תאי עצב  מגיבים  שונה בהתאם  לכיוון של מקור הגירוי . לדוגמה, גירוי  המגיע משמאל  לתא העצב  לא מסתכם  עם הגירוי המגיע  מימין. בנוסף נמצא  כי גירוי משמאל גורם  לצורת ירי של פולס חשמלי  שונה של תא העצב  לעומת גירוי  המגיע מצד ימין.

תא-עצב, נוירון, הוא אלמנט החישובי הבסיסי במוח כמו הביט במחשב. מספרם של תאי-העצב במוח מוערך כטריליון בדומה למספר הביטים בדיסק המחשב כיום המכיל טרה-ביטים. כבר כמאה כמאה שנה מקובל עיקרון הפעולה הבסיסי של תא-העצב, המבוסס על כך כי התא מסכם את הפוטנציאל המושרה עליו (ההשפעה של כל התאים המקושרים אליו) ומחליט בהתאם לכך האם לירות פולס חשמלי.

הקבוצה מסבירה כי הטכנולוגיה שבעזרת נמצאה התגלית למעשה קיימת כבר משנות השמונים, ולהערכתם האמונה המושרשת כמאה שנה בעולם המדעי היא זאת שמנעה את גילויה. בנוסף לכך, תגלית זאת צריכה לערער את אחת משיטות המחקר הנפוצות בחקר המוח הידועה כסיווג-ספייקים, המניחה כי לכל נוירון יש חתימה אלקטרונית יחידה. שיטה זו מהוה כלי מחקרי במאות מעבדות בעולם ובאלפי פרסומים מדעיים,  ונכונותה כעת מוטלת בספק.

 

למאמר המלא: https://www.nature.com/articles/s41598-017-18363-1 

 

לכתבות מהארץ ומהעולם: